Standex-Meder Electronics KT12-1A-40L-THT
Part No.:
KT12-1A-40L-THT
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
KT12-1A-40L-THT.pdf
Description:
REED RELAY 1 FORM A 12V TH
Shipping
KT12-1A-40L-THT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
KT
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
25 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
Release Time:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C