Littelfuse Inc. KSD11120S
Part No.:
KSD11120S
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
KSD11120S.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 20 SEC CHAS MT
Shipping
KSD11120S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
KSD1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Delay Time:
Fixed, 20 Sec
Contact Rating @ Voltage:
Voltage - Supply:
12VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)