Fairchild Semiconductor KA278R33CTU
Part No.:
KA278R33CTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-4 Full Pack
Datasheet:
KA278R33CTU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 2A TO220F-4
Shipping
KA278R33CTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-4 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 2A
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C