NKK Switches JWMW11RCA
Part No.:
JWMW11RCA
Datasheet:
JWMW11RCA.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Shipping
JWMW11RCA Specifications
Packaging:
Tray
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 25.00mm x 15.40mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C