NKK Switches JWM11BA1A-A
Part No.:
JWM11BA1A-A
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
JWM11BA1A-A.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Shipping
JWM11BA1A-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
JW
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
O I
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Dust Proof
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 24.00mm x 15.40mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C