KEMET JSPDW6220AA00K
Part No.:
JSPDW6220AA00K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
JSPDW6220AA00K.pdf
Description:
CAP FILM POLYESTER RAD
Shipping
JSPDW6220AA00K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.579" (40.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)