Inolux INND-TS56BAB
Part No.:
INND-TS56BAB
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
INND-TS56BAB.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10DIP
Shipping
INND-TS56BAB Specifications
Series:
INND-TS56
Package/Case:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bulk
Size / Dimension:
0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Common Pin:
Common Anode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
27mcd
Wavelength - Peak:
465nm
Power Dissipation (Max):
114mW