Inolux INND-SS56BAB
Part No.:
INND-SS56BAB
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
INND-SS56BAB.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10SMD
Shipping
INND-SS56BAB Specifications
Series:
INND-SS56
Package/Case:
10-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension:
0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Common Pin:
Common Anode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
12mcd
Wavelength - Peak:
465nm
Power Dissipation (Max):
114mW