Inolux INND-SS30RCB
Part No.:
INND-SS30RCB
Manufacturer:
Inolux
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
INND-SS30RCB.pdf
Description:
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 10SMD
Shipping
INND-SS30RCB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inolux
Series:
INND-SS30
Package/Case:
10-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:
0.30" (7.62mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
5mcd
Wavelength - Peak:
644nm
Power Dissipation (Max):
70mW