Fairchild Semiconductor ILC7080AIM28X
Part No.:
ILC7080AIM28X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ILC7080AIM28X.pdf
Description:
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR
Shipping
ILC7080AIM28X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
13V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
240 µA
PSRR:
85dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C