Littelfuse Inc. HRISW25B
Part No.:
HRISW25B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
HRISW25B.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 100MIN 30A 125V
Shipping
HRISW25B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
HRIS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
1 Min ~ 100 Min
Contact Rating @ Voltage:
30A @ 125/240VAC
Voltage - Supply:
24 ~ 240VAC, 24 ~ 110VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)