Littelfuse Inc. HE722A1200
Part No.:
HE722A1200
Datasheet:
HE722A1200.pdf
Description:
RELAY REED DPST 500MA 12V
Shipping
HE722A1200 Specifications
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VDC - Max
Coil Current:
24 mA
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C