Littelfuse Inc. HE721R2400
Part No.:
HE721R2400
Datasheet:
HE721R2400.pdf
Description:
RELAY REED SPDT 250MA 24V
Shipping
HE721R2400 Specifications
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
250 mA
Switching Voltage:
175VDC - Max
Coil Current:
12 mA
Must Operate Voltage:
16 VDC
Must Release Voltage:
2 VDC
Operate Time:
3 ms
Release Time:
3 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C