Littelfuse Inc. HE721A2400
Part No.:
HE721A2400
Datasheet:
HE721A2400.pdf
Description:
RELAY REED SPST 500MA 24V
Shipping
HE721A2400 Specifications
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VDC - Max
Coil Current:
11.1 mA
Must Operate Voltage:
16 VDC
Must Release Voltage:
2 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C