H&D Wireless AB HDG205-DN-3
Part No.:
HDG205-DN-3
Manufacturer:
H&D Wireless AB
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
Module
Datasheet:
HDG205-DN-3.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU WIFI MODULE
Shipping
HDG205-DN-3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
H&D Wireless AB
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
WiFi
Protocol:
802.11b/g/n
Modulation:
16QAM, 64QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, QPSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
65Mbps
Power - Output:
17dBm
Sensitivity:
-94dBm
Memory Size:
Serial Interfaces:
SPI, UART
GPIO:
6
Voltage - Supply:
2.85V ~ 4.35V
Current - Receiving:
53mA
Current - Transmitting:
205mA
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C