Omron Automation and Safety H5CN-YCN AC100-240
Part No.:
H5CN-YCN AC100-240
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
H5CN-YCN AC100-240.pdf
Description:
RELAY TIME DEL 99M 59SEC 3A 250V
Shipping
H5CN-YCN AC100-240 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H5CN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
1 Sec ~ 99 Min 59 Sec
Contact Rating @ Voltage:
3A @ 250VAC
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)