Omron Automation and Safety H3M-DC24-D
Part No.:
H3M-DC24-D
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
H3M-DC24-D.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10HR 5A 250V
Shipping
H3M-DC24-D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H3M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.1 Min ~ 10 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 250VAC
Voltage - Supply:
24VDC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)