Omron Automation and Safety H3CR-AP AC24-48/DC12-48
Part No.:
H3CR-AP AC24-48/DC12-48
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
H3CR-AP AC24-48/DC12-48.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 300HR 5A 250V
Shipping
H3CR-AP AC24-48/DC12-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H3CR-A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Programmable (Multi-Function)
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.05 Sec ~ 300 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 250VAC
Voltage - Supply:
24 ~ 48VAC, 12 ~ 48VDC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)