Omron Automation and Safety H2C-R-AC120-C
Part No.:
H2C-R-AC120-C
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
H2C-R-AC120-C.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 12HR 6A 250V
Shipping
H2C-R-AC120-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H2C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
0.5 Sec ~ 12 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
6A @ 250VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)