Sprague-Goodman GWC2R550
Part No.:
GWC2R550
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GWC2R550.pdf
Description:
CAP TRIMMER 0.4-2.5PF 500V TH
Shipping
GWC2R550 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
0.4 ~ 2.5pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Sapphire
Q @ Freq:
3000 @ 250MHz
Size / Dimension:
0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.80mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C