IDEC GT5P-N10MD12
Part No.:
GT5P-N10MD12
Manufacturer:
IDEC
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
GT5P-N10MD12.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10MIN 5A 120V
Shipping
GT5P-N10MD12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IDEC
Series:
GT5P
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
10 Sec ~ 10 Min
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 120VAC/24VDC
Voltage - Supply:
12VDC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)