IDEC GT3A-2ED12
Part No.:
GT3A-2ED12
Manufacturer:
IDEC
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
GT3A-2ED12.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 180HR 3A 250V
Shipping
GT3A-2ED12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IDEC
Series:
GT3A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Programmable (Multi-Function)
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 180 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
3A @ 250VAC
Voltage - Supply:
12VDC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)