Sprague-Goodman GQL16000
Part No.:
GQL16000
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GQL16000.pdf
Description:
CAP TRIMMER 0.8-16PF 1250V TH
Shipping
GQL16000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
0.8 ~ 16pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
1250 V
Dielectric Material:
Quartz
Q @ Freq:
1500 @ 20MHz
Size / Dimension:
0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):
1.953" (49.61mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C