Sprague-Goodman GNF4R500
Part No.:
GNF4R500
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GNF4R500.pdf
Description:
CAP TRIMMER 0.6-4.5PF 500V TH
Shipping
GNF4R500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
0.6 ~ 4.5pF
Adjustment Type:
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Sapphire
Q @ Freq:
2000 @ 250MHz
Size / Dimension:
0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.310" (7.90mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C