Sprague-Goodman GHW13000
Part No.:
GHW13000
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GHW13000.pdf
Description:
CAP TRIMMER 0.8-13PF 750V
Shipping
GHW13000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
0.8 ~ 13pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
750 V
Dielectric Material:
Glass
Q @ Freq:
900 @ 20MHz
Size / Dimension:
0.375" Dia (9.52mm)
Height - Seated (Max):
0.609" (15.47mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C