Sprague-Goodman GER28000
Part No.:
GER28000
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GER28000.pdf
Description:
CAP TRIMMER 1-28PF 1000V
Shipping
GER28000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
1 ~ 28pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
1000 V
Dielectric Material:
Glass
Q @ Freq:
350 @ 20MHz
Size / Dimension:
0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):
0.703" (17.86mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C