Sprague-Goodman GER14000
Part No.:
GER14000
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GER14000.pdf
Description:
CAP TRIMMER 1-14PF 1000V
Shipping
GER14000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
1 ~ 14pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
1000 V
Dielectric Material:
Glass
Q @ Freq:
500 @ 20MHz
Size / Dimension:
0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):
0.469" (11.91mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C