Sprague-Goodman GEC42000
Part No.:
GEC42000
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GEC42000.pdf
Description:
CAP TRIMMER 1-42PF 750V TH
Shipping
GEC42000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
1 ~ 42pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
750 V
Dielectric Material:
Glass
Q @ Freq:
250 @ 20MHz
Size / Dimension:
0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):
0.843" (21.41mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C