Sprague-Goodman GDT20026
Part No.:
GDT20026
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GDT20026.pdf
Description:
CAP TRIMMER 1.5-20PF 250V TH
Shipping
GDT20026 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
PISTONCAP®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
1.5 ~ 20pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
250 V
Dielectric Material:
Glass
Q @ Freq:
800 @ 20MHz
Size / Dimension:
0.311" Dia (7.90mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C