DENRYO GD300NA-124
Part No.:
GD300NA-124
Manufacturer:
DENRYO
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
GD300NA-124.pdf
Description:
DC-AC Sine Wave Power Inverter
Shipping
GD300NA-124 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
DENRYO
Series:
GD300 (300W)
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
100VAC, 110VAC, 115VAC, 120VAC
Voltage - Input:
21 ~ 39VDC
AC Outlets:
1
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
300 VA
Power - Output Surge:
420 VA
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
North America
Size:
9.21" L x 5.77" W x 1.73" H (234.0mm x 146.5mm x 44.0mm)