Sprague-Goodman GAA14008
Part No.:
GAA14008
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GAA14008.pdf
Description:
CAP TRIMMER 1-14PF 250V
Shipping
GAA14008 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
AIRTRIM® GAA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
1 ~ 14pF
Adjustment Type:
Bottom
Voltage - Rated:
250 V
Dielectric Material:
Air
Q @ Freq:
5000 @ 100MHz
Size / Dimension:
0.303" Dia (7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C