Sprague-Goodman GAA10007
Part No.:
GAA10007
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
GAA10007.pdf
Description:
CAP TRIMMER 1-10PF 250V TH
Shipping
GAA10007 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Series:
AIRTRIM® GAA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
1 ~ 10pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
250 V
Dielectric Material:
Air
Q @ Freq:
5000 @ 100MHz
Size / Dimension:
0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C