KYOCERA AVX FVC56H0334K2L
Part No.:
FVC56H0334K2L
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FVC56H0334K2L.pdf
Description:
ADVANCED DC LINK
Shipping
FVC56H0334K2L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
305V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)