Nidec Components Corporation FT-63EV500
Part No.:
FT-63EV500
Datasheet:
FT-63EV500.pdf
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
FT-63EV500 Specifications
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Size / Dimension:
Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)