Nidec Components Corporation FT-63EN302
Part No.:
FT-63EN302
Datasheet:
FT-63EN302.pdf
Description:
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
FT-63EN302 Specifications
Resistance:
3 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)