Nidec Components Corporation FT-63EH502
Part No.:
FT-63EH502
Datasheet:
FT-63EH502.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
FT-63EH502 Specifications
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)