Nidec Components Corporation FT-63EH302
Part No.:
FT-63EH302
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
FT-63EH302.pdf
Description:
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
FT-63EH302 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
FT-63
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
3 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)