Triad Magnetics FS48-750-C2
Part No.:
FS48-750-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
FS48-750-C2.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Shipping
FS48-750-C2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
Split Pack™, Class 2/3, FS
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):
Parallel 1.5A, Series 750mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
36VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):
39.67mm