Triad Magnetics FS28-420-C2
Part No.:
FS28-420-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
FS28-420-C2.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Shipping
FS28-420-C2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
Split Pack™, Class 2/3, FS
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 840mA, Series 420mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
12VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):
36.50mm