WIMA FKS2D018201B00KSSD
Part No.:
FKS2D018201B00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FKS2D018201B00KSSD.pdf
Description:
FKS 2 8200 pF 100 VDC 3x7.5x7.2
Shipping
FKS2D018201B00KSSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)