WIMA FKP2G004701D00HSSD
Part No.:
FKP2G004701D00HSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FKP2G004701D00HSSD.pdf
Description:
CAP FILM 470PF 2.5% 400VDC RAD
Shipping
FKP2G004701D00HSSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±2.5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)