WIMA FKP2F011001D00HSSD
Part No.:
FKP2F011001D00HSSD
Datasheet:
FKP2F011001D00HSSD.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 2.5% 250VDC RAD
Shipping
FKP2F011001D00HSSD Specifications
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±2.5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)