WIMA FKP2F001501D00JSSD
Part No.:
FKP2F001501D00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FKP2F001501D00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 150PF 5% 250VDC RAD
Shipping
FKP2F001501D00JSSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)