WIMA FKP2D014701G00HSSD
Part No.:
FKP2D014701G00HSSD
Datasheet:
FKP2D014701G00HSSD.pdf
Description:
CAP FILM 4700PF 2.5% 100VDC RAD
Shipping
FKP2D014701G00HSSD Specifications
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±2.5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)