WIMA FKP2D005601D00HSSD
Part No.:
FKP2D005601D00HSSD
Datasheet:
FKP2D005601D00HSSD.pdf
Description:
FKP 2 560 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Shipping
FKP2D005601D00HSSD Specifications
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±2.5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)