WIMA FKP1U006804C00JSSD
Part No.:
FKP1U006804C00JSSD
Datasheet:
FKP1U006804C00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 680PF 5% 2KVDC RAD
Shipping
FKP1U006804C00JSSD Specifications
Capacitance:
680 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)