WIMA FKP1U001504B00JSSD
Part No.:
FKP1U001504B00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FKP1U001504B00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 150PF 5% 2KVDC RAD
Shipping
FKP1U001504B00JSSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)