WIMA FKP0D002200B00JSSD
Part No.:
FKP0D002200B00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FKP0D002200B00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 220PF 5% 100VDC RAD
Shipping
FKP0D002200B00JSSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)