WIMA FKM2D011001A00JSSD
Part No.:
FKM2D011001A00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FKM2D011001A00JSSD.pdf
Description:
FKM 2 1000 pF 100 VDC 5% 2.5x6.5
Shipping
FKM2D011001A00JSSD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Plastic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)