IXYS FII40-06D
Part No.:
FII40-06D
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Arrays
Package:
i4-Pac™-5
Datasheet:
FII40-06D.pdf
Description:
IGBT H BRIDGE 600V 40A I4PAK5
Shipping
FII40-06D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
i4-Pac™-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Power - Max:
125 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max):
600 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
1.6 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)